Իշխան Մխիթարյան. Համավարակային ճգնաժամը մեզ անակնկալի չի բերել
Արմինֆո.Վերջին 2 տարիներին, քանի դեռ մարդկության շուրջ շարունակում է մոլեգնել կորոնավիրուսի համավարակը, մենք, հիմնականում, հրաժարվել ենք մեր սովորական ապրելակերպից։
Սակայն, համաձայն "չկա չարիք առանց բարիքի" սկզբունքի, համավարակը մարդկությանն ստիպեց բառացիորեն թռիչք կատարել դեպի ապագա, դեպի նոր թվային իրականության վիճակ ՝ այդ ուղին կրճատելով առնվազն մեկ տասնյակ տարով։ Գրեթե այդպես է տեղի ունենում նաև մեզ մոտ՝ Հայաստանում։ Նա, ով նախկինում չի կարողացել եւ չի շտապել տիրապետել նոր տեխնոլոգիաներին, այսօր, համավարակի սկսվելուց գրեթե 2 տարի անց, արդեն դժվարությամբ է պատկերացնում իր առօրյա կյանքն առանց բանկային քարտի, բանկային հավելվածի, ինտերնետային վճարումների, մի խոսքով՝ առանց գործնական վիրտուալ իրականության:
Կոմունալ ծառայությունների վճարում, ապրանքների գնում ինտերնետում եւ շատ այլ բաներ մեզ համար դառնում են սովորական եւ ամենօրյա գործ: Այս իրողության քիչ թե շատ հաջող իրականացման նախապատրաստումը մեզ մոտ՝ Հայաստանում, ընթացել է երկար տարիներ, և այդ աշխատանքի նավարկուղում էր դեռևս 2000 թվականին ստեղծված Armenian Card (ArCa) ազգային վճարային համակարգը, որը մշտապես տեխնիկապես նորացվել և կատարելագործվել է, կարծես, հատուկ նախապատրաստել է մեզ նոր հանգամանքներին։ Այն մասին, թե ինչ փոփոխություններ են տեղի ունեցել "վիրտուալ ֆինանսների" ոլորտում, մասնավորապես, քարտային շուկայում և անկանխիկ վճարումների ոլորտում, ԱրմԻնֆո-ի տնտեսական մեկնաբանը խնդրել է պատմել Armenian Card-ի ղեկավար Իշխան Մխիթարյանին:
- Պարոն Մխիթարյան, վիճակագրությունը ցույց է տալիս, որ վերջին երկու տարիների ընթացքում Հայաստանի քարտային շուկայում անկանխիկ գործառնությունների ծավալներն էապես աճել են: Եթե մինչեւ համավարակը դրանք տարեկան աճել են 20-25 տոկոսով, ապա 2020 եւ 2021 թվականներին աճի տեմպերն ավելացել են մինչեւ 50-60 եւ ավելի տոկոս: Եթե նախկինում մարդիկ, որպես կանոն, կանխիկացնում էին քարտային հաշիվների միջոցները, և կանխիկացման մասնաբաժինը կազմում էր գործառնությունների ընդհանուր ծավալի մինչև 90 տոկոս, այդպիսով նախընտրելով վճարել կանխիկով, ապա այսօր այն նվազել է մինչև 65 տոկոս։ Դա էական առաջընթաց է։ Դուք պատրա՞ստ էիք նման կտրուկ տեղաշարժերի շուկայում:
- Դուք գիտեք, անկախ համավարակից, ընդհանուր առմամբ, մենք նախապատրաստվում էինք շուկայի նման աճի։ Վաղ թե ուշ, բայց մեր երկիրը նույնպես ստիպված էր լինելու անցնել այդ ճանապարհը, եւ մենք, ու ոչ միայն մենք՝ Armenian Card-ում, այլեւ մեր բանկերը՝ համակարգի անդամները, լրջորեն են մոտեցել անկանխիկ վճարումների իրենց ենթակառուցվածքների զարգացմանը, ստեղծել են իրենց բջջային վճարային հավելվածները, անընդհատ զարգացրել են դրանք, ավելացրել վիրտուալ վճարային ծառայությունների ցանկը այնպես, որպեսզի հաճախորդները ստանային ավելի ու ավելի մեծ թվով ծառայություններ և իրենց հաշիվների հետ աշխատելու հնարավորություններ՝առանց բանկ այցելելու: Armenian Card ազգային վճարային համակարգը համավարակի ճգնաժամը դիմավորեց արդեն նորացված համակարգով, այդ թվում՝ նորացված ArCa հավելվածով:
Սակայն վճարումների ոլորտը տեղում կանգնած չէ, համաշխարհային միտումը շարժվում է պլաստիկ քարտերից բջջային ինտերնետի եւ բջջային գաջեթների անքարտ տեխնոլոգիաների անցման ուղղությամբ՝ որպես վճարման միջոց:
Ըստ էության, քարտը բանկային հաշիվ մուտք գործելու գործիք է, եւ դրա օգտագործման գրեթե 60 տարիների ընթացքում մշտապես կատարելագործվել են դրա անվտանգության մակարդակի, ինչպես նաեւ օգտագործման արագության ու հարմարավետության բարձրացմանն ուղղված տեխնոլոգիաները: Այդ ճանապարհին քարտերը փուլեր են անցել՝ սկսած ստվարաթղթե, էմբոսացված պլաստիկից, մագնիսական շերտից մինչև միկրոպրոցեսորային քարտեր, սկզբում հպումով, հետո անհպում ։ Զարգացել են ենթակառուցվածքը, վճարման եղանակները, տեխնոլոգիաները, սակայն, ընդսմին, այդ ամենը "քարտային էկոհամակարգում"։ Սակայն, տեխնոլոգիաների արագ զարգացումը հանգեցնում է սովորական սխեմաների աստիճանական փոխակերպման: Վճարումների ոլորտը, կարելի է ասել, ֆինանսական տեխնոլոգիաների առաջատարներից է։ Եվ եթե վերջին տասնամյակում հիմնական նորարարություններն առանձնապես չեն առնչվել վճարումների բուն սխեմաներին ու գործիքներին և, գլխավորապես, ուղղված են եղել ինտերֆեյսային լուծումների կատարելագործմանը, ապա վերջին տարիներին նկատվել են նոր միտումներ, որոնք կարելի է միավորել "թվային փոխակերպում" հասկացության ներքո։ Այս գործընթացը, ինչպես Դուք նկատեցիք, Հայաստանում բավականին առաջ մղեց համավարակը, և հիմա վճարային ինդուստրիան ակտիվորեն անցնում է դրա միջով։
Բանկային քարտն աստիճանաբար դիրքերը փոխանցում է նոր գործիքներին։ Եվ եթե հիմա փոխանցումը տեղի է ունենում պլաստիկի մակարդակում, որը "անցնում է" հեռախոսին կամ այլ դյուրակիր գաջեթներին, ձեւավորելով նոր հաճախորդների փորձ, ապա ժամանակի ընթացքում վճարային քարտ բուն հասկացությունը տեղը կզիջի հավելվածին միացված բանկային հաշվին:
Ընդհանուր առմամբ, վճարման գործընթացը դարձել է ավելի աննկատ, ներկառուցվելով այլ ծառայություններում՝ նոր տեխնոլոգիաների կիրառմամբ. որպես հետեւանք՝ մեծանում է վճարային շուկայի բոլոր մասնակիցների անկար փոխգործակցության եւ գործառնական համատեղելիության (interoperability) պահանջմունքը: Ըստ էության, համացանցային որոնողական համակարգում տեղեկատվության, ապրանքի, ծառայության պարզ որոնումը հավանականության բարձր աստիճանով ավարտվում է գնումով եւ այստեղ, եւ հաստատվում է վերն ասվածը:
"Արմենիան Քարդը" բանկերի հետ համատեղ այժմ աշխատում է հաճախորդների նոր փորձի ձևավորման ուղղությամբ. ներդնելով նոր ծառայություններ՝ մենք աստիճանաբար օգտատերերին սովորեցնում ենք բջջային հավելվածներին և վճարումներին հեռախոսների օգնությամբ և միջոցով:
Գործարկվում են հեռախոսից վճարման ծառայություններ՝ առանց ֆիզիկական կետերում շփման, ներդրվել է բանկոմատներում միջոցների կանխիկացման գործառույթ՝ առանց քարտերի օգտագործման, դարձյալ բջջային հավելվածի օգնությամբ: Տեխնոլոգիան ենթադրում է բջջային հավելվածում կոդի գեներացում եւ բանկոմատից գումարի դուրս բերում այդ կոդի միջոցով՝ SMS-ի միջոցով հաստատմամբ։ Ամենամոտ ժամանակներս կսկսեն աշխատել այնպիսի ծառայություններ, ինչպիսիք են կոնտակտներով փոխանցումները (նույնականացնողի դերում, քարտի համարի փոխարեն, հանդես է գալիս հաճախորդի կողմից բանկին փոխանցված հեռախոսահամարը), եւ ոչ միայն մեր հավելվածում, այլեւ բանկերի բջջային հավելվածներից: Այժմ ArCa - ն բանկերի հետ ակտիվորեն թեստավորում է այդ տեխնոլոգիան։ Ակտիվ աշխատանք է ընթանում է QR կոդերով վճարումների ներդրման ուղղությամբ։
- Կարծում եք, որ բանկերի հաճախորդները պատրա՞ստ են նման արագ փոփոխվող իրադարձություններին:
- Կարծում եմ՝ այո։ Հաճախորդների փորձի փոխակերպումը, որը հիմնված է օգտագործողի եւ ավտոմատացված համակարգերի միջեւ փոխգործակցության համակարգի վրա, տվյալ դեպքում, ինտերնետային հավելվածների վրա, իմ խորին համոզմամբ, կանցնի սահուն եւ արդյունավետ: Ընթացիկ բանկային հաշիվների տերերն աստիճանաբար կսկսեն սովորել աշխատել բջջային հավելվածներում, նոր գործառնություններին։ 2022 թվականին նախատեսվում է արագ փոխանցումների/վճարումների նոր ծառայության գործարկում: Ծառայությունը թույլ կտա միջոցներ փոխանցել հաշիվների միջեւ՝ դրանց ակնթարթային ընդունմամբ, անմիջապես բջջային հավելվածներից, օգտագործելով պարզ իդենտիֆիկատորներ: Եթե պարզ ասենք, ապա բավական է իմանալ ծառայություն ստանալու համար գրանցված անձի հեռախոսահամարը՝ նրան գումար փոխանցելու համար: Անհրաժեշտություն չկա իմանալու ու լրացնելու ոչ հաշվի համարը, ոչ էլ բանկը, որտեղ այն վարվում է, ոչ մի երկար վճարում: Ի տարբերություն վճարման հանձնարարականներով փոխանցումների՝ փոխանցումն ստացողի հաշվին ընդունվում է ակնթարթորեն, այլ ոչ թե օրվա ընթացքում կամ հաջորդ օրը, կախված այն բանից, թե որ ժամին է կատարվում փոխանցումը: Հետագայում դրանք կլինեն մանրածախ վճարումներ, պետական ծառայությունների դիմաց եւ շատ այլ վճարումներ՝ անմիջապես բջջային հավելվածներից եւ դրանց կցված հաշիվներից։ Մասնակիցների միջև բոլոր փոխանցումները կընթանան ArCa պրոցեսինգային կենտրոնի միջոցով՝ ռիսկերի կառավարման գործող մեխանիզմների, լիմիտների և քլիրինգի կիրառմամբ: Մասնակիցների միջեւ վերջնական հաշվարկները, ArCa-ում հաշվարկված դիրքերի հիման վրա, կիրականացվեն Կենտրոնական բանկում, որը հաշվարկային բանկ է: Սպասարկման մասնակից կարող են դառնալ բոլոր բանկերը, անկախ այն հանգամանքից, թե արդյոք նրանք պրոցեսինգ են իրականացնում ArCa հարթակում կամ ունեն իրենց պրոցեսինգային կենտրոնը: Նախատեսվում է նաեւ վճարահաշվարկային կազմակերպությունների մասնակցություն սպասարկմանը:
Առաջիկայում Կենտրոնական բանկը նախատեսում է հաստատել ազգային վճարային QR ծածկագրի ստանդարտները: Այս նախագծի շրջանակներում մենք կգործարկենք QR ծածկագրերով վճարումների նոր ծառայություն և այն կներդնենք մեր համակարգերում։ QR-ը կօգտագործվի նաեւ անկանխիկ վճարումների կազմակերպման համար այն վայրերում, որտեղ, օրինակ, վճարային POS-տերմինալ տեղադրելը թանկ է եւ ոչ ռացիոնալ: Իսկ, հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ նոր օրենքի համաձայն, ոչ մի կետ իրավունք չունի մերժել հաճախորդին անկանխիկ վճարում կատարելու հարցում, մենք դրանով իսկ ստեղծում ենք մատչելի այլընտրանք քարտին: Եվ դա, հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ բանկերը շատ բարձր տեմպերով աշխատում են իրենց բջջային հավելվածների զարգացման ուղղությամբ, իսկ QR-ով վճարումների համար բավական է ունենալ ֆոտոխցիկով եւ ինտերնետով ամենապարզ սմարթֆոն:
Բոլոր այդ գործառնությունները, որոնց մասին ես պատմեցի, մեր քաղաքացիներին թույլ կտան սահուն կերպով անցնել իրենց ճանապարհը քարտայինից դեպի բջջային վճարումներ։
- Բայց ինձ թվում է, որ մենք դեռ մինչեւ վերջ չենք յուրացրել բանկային քարտերով աշխատելու առավելությունները: Համենայնդեպս, ամենեւին ոչ բոլոր, նույնիսկ, խոշոր ընկերություններն են պատրաստ ծառայություն տրամադրել բանկային քարտերով: Օրինակ, եթե բենզալցակայաններն արդեն վաղուց դրանք տրամադրում են, ապա Հայաստանում ոչ մի գազալցակայան (ԱԳԼՃԿ) բանկային քարտ չի ընդունում։ Եվ դա այն դեպքում, որ արդեն գրեթե բոլոր խանութները, այդ թվում, այսպես կոչված, «անկյունի հետեւի» ձեւաչափի պարենային խանութներն ակտիվորեն ապրանքի առեւտուր են անում POS-տերմինալների միջոցով: Ըստ երեւույթին, մեղմ ասած, կասկածելի ինչ-որ հանգամանքով պայմանավորված "սերը" կանխիկ շրջանառության հանդեպ փակում է բոլոր մյուս օգուտները:
- Չեմ կարող ասել կոնկրետ տնտեսվարող սուբյեկտների փոխարեն, և՝ թե ինչ շարժառիթներ ունեն նրանք, բայց ես շուկային հետևում եմ թվերի միջոցով։ Կան բազմաթիվ գործոններ, որոնք ցույց են տալիս, որ անկանխիկ վճարումների ոլորտում ներգրավվածության աստիճանն աճում է։ Այսպես, օրինակ, վերջին 2 տարում ինտերնետի միջավայրում մինչև 2 հազար դրամ գումարի գործարքների քանակը գրեթե 55% է, իսկ ֆիզիկական միջավայրում՝ մոտ 38%։ Այսինքն, քարտապանները պատրաստ են ոչ միայն քարտերով խոշոր գնումների, այլեւ արդեն սկսել են զանգվածաբար դրանցով վճարել առօրյա մանր ծախսերը: Օրինակ, տաքսիով ուղեւորությունը, սուրճի գնումը, արագ սննդի եւ այլ մանր առօրյա ծախսերը: Դա վկայում է այն մասին, որ օգտատերերը պատրաստ են անցնել անկանխիկ վճարումների նոր, ավելի ժամանակակից և հարմարավետ եղանակների։
Կարծում եմ, որ անկանխիկ վճարումների մասին նոր օրենքը նույնպես կնպաստի անկանխիկ վճարումների տարածմանը։
- Թեեւ ոմանք քննադատում են օրենքը, հավանաբար, նրանք, ովքեր սովոր են "հաշվել եւ կորցնել" կանխիկ դրամը որպես "ինչ-որ բան ինչ-որ տեղ դուրս գրելու" հնարավորություն, բայց այդ փաստաթուղթը կարելի է, հավանաբար, յուրօրինակ ձեռքբերում համարել երկրի օրինաստեղծման պատմության մեջ, քանի որ կանխիկ շրջանառության սահմանափակման մասին օրինագծի առաջին տարբերակից անցել է առնվազն 15 տարի: Երբ խոսք էր գնում օրենքի ընդունման մասին, որոշ "գորշ հաշվարկների" լոբբիստներ որպես հիմնավորում վկայակոչում էին քարտային վճարումների դեպքում բարձր միջնորդավճարները, որոնք բարձրացնում են առեւտրի ծախսերը կամ բարձրացնում ծառայությունների արժեքը: Ի՞նչ քայլեր են ձեռնարկվում Ձեր ընկերության և մեր բանկերի կողմից՝ "բանկերին խեղդում են միջնորդավճարները" պարադիգմից դուրս գալու համար։
- Ես ամենեւին համաձայն չեմ նման հարցադրմանը։ Այն ամենը, ինչ վերաբերում է միջնորդական վարձատրությանը, այսպես կոչված, առեւտրային զիջումներին (դրամական գումար, որն առեւտրի ձեռնարկությունը վճարում է էքվայեր բանկին՝ ապրանքի կամ ծառայության իրացման ժամանակ քարտի կիրառմամբ գործառնությունների գծով հաշվարկների դիմաց - խմբ.), ապա այս թեման, իմ կարծիքով, պարզապես, շահարկվում է: Չէ որ այդ միջնորդական վարձատրության առյուծի բաժինը գնում է բանկի ծախսերի ծածկմանը՝ կապված քարտերի թողարկման և սպասարկման հետ. տերմինալները, շուկայի այդ ողջ թանկարժեք ենթակառուցվածքը, որը սպասարկում է քարտերը, մասնակցությունը վճարային համակարգերին, անձնակազմի ծախսերը, մենեջմենթի ռիսկը, անվտանգությունը, մարքեթինգը և, ի վերջո, տեխնոլոգիական զարգացումը՝ նույնպես ծախսեր է։ Ընդհանրապես, վճարային էկոհամակարգը՝ դա խոսակցության առանձին թեմա է: Ես դրա մասին մանրամասն խոսել եմ հոդվածում, որը դուք հրապարակել եք մի երկու տարի առաջ:
Շուկայի պատկերին, իմ խորին համոզմամբ, պետք է նայել ավելի լայն, մասշտաբային։ Օրինակ, հիմա պարզեցված հարկի ռեժիմով աշխատում են այն սուբյեկտները, որոնց տարեկան շրջանառությունը չի գերազանցում 115 մլն դրամը, այսինքն, ամսական մոտ 10 մլն դրամը։ Ենթադրենք, ձեռնարկատերն ունի շրջանառության 15% մարժա (ինչը, կարծում եմ, իրատեսական չէ), հարկերի վճարումից (5%), վարձակալության դիմաց եւ այլ պարտադիր վճարումներից հետո որպես զուտ եկամուտ մնում է ոչ այնքան մեծ գումար: Իսկ չէ որ ձեռնարկատերը պետք է ոչ միայն ապահովի իր ընտանիքը արժանապատիվ եկամուտով, այլև՝ ունենա զարգացման համար միջոցներ։ Եվ նա սկսում է ելքեր փնտրել, տնտեսել, այդ թվում՝ նոր տեխնոլոգիական ծառայություններից հրաժարվելու հաշվին։ Իմ կարծիքով, հրաժարումը տեղի է ունենում ոչ այնքան առեւտրային զիջման չափի (1.2-2%՝ կախված վճարային համակարգից), որքան այն պատճառով, որ քարտով գործառնությունը ֆիքսում է իրական շրջանառությունը, որը ոչ մի դեպքում չպետք է անցնի 115 մլն շեմը, այլապես, ստիպված կլինեն աշխատել ԱԱՀ-ով: Ահա եւ ստիպված են իրենց պատասխանատվությամբ "հարմարեցնել", երբեմն չտրամադրել կտրոններ, հրաժարվել բանկային քարտերով աշխատանքից:
Ինչ վերաբերում է պարադիգմից դուրս բերման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերին, ապա հիմնական նախաձեռնություններն առաջիկա ժամանակահատվածում ուղղված են ArCa ազգային վճարային համակարգի ապրանքների գրավչության բարձրացմանը՝ դրանց տեխնոլոգիական մակարդակը միջազգային վճարային համակարգերի ապրանքներին հասցնելու ճանապարրրհով: Ավարտվել են ArCa ոչ կոնտակտային քարտերի թողարկման և սպասարկման ապահովման աշխատանքները: Բանկերն սկսել են մագնիսական շերտով եւ կոնտակտային չիպով հին քարտերի փոխարինման գործընթացը: Լիակատար անցումը նախատեսված է մինչեւ 2024 թվականի վերջը։ Մեկնարկում են Armenian Card ազգային վճարային համակարգի EMV 3DS 2.0 դոմեյնի ստեղծման աշխատանքները, որը կապահովի ինտերնետում ArCa քարտերով անվտանգ վճարումներ Հայաստանի բոլոր բանկերի համար, անկախ այն հանգամանքից, թե որ հարթակում են դրանք պրոցեսինգ անցնում: Աշխատանքներ են տարվում ArCa քարտերով (առնվազն Android օպերացիոն համակարգով) թոքենիզացված վճարումների (բջջային հեռախոսով վճարում) կատարման հնարավորություն ապահովելու ուղղությամբ: Ինչպե՞ս է դա կապված միջնորդական վարձատրության հետ։ Ազգային վճարային համակարգի քարտերով գործառնությունները բանկերի համար ավելի էժան են, համապատասխանաբար, ավելի ցածր է առեւտրային զիջման չափը, միեւնույն ժամանակ, ավելի ճկուն են փոխգործակցության սխեմաները:
- Վերջերս մեր գործակալությունը էքսպրես-հարցում է անցկացրել եւ հանգել է եզրակացության, որ բանկային հավելվածների օգտատերերի ճնշող մեծամասնությունը դրանցով իրականացնում են ամենապարզ գործառնություններ, ինչպիսիք են կոմունալ ծառայությունների դիմաց վճարումները, հեռախոսային հաշիվների համալրումը: Դրանց հետեւում են տուգանքների, վարչական տույժերի վճարումները, հաշվեհամարից մեկ այլ հաշվեհամարի փոխանցումները: Մարդիկ հազվադեպ են հավելվածների միջոցով հարկեր վճարում, եւ ավելի հազվադեպ՝ վարկեր վերցնում: Այսինքն, վերջին գործառույթը, որը կախված է բանկերի աշխատանքից, այնքան էլ ակտիվ չէ: Ինչու՞, ի՞նչ եք կարծում: Միթե՞ մենք դեռ չենք բարեկամացել ալգորիթմների հետ, որոնք կարող են բարձրացնել հավելվածների ֆունկցիոնալությունը։
- Հաճախորդների առցանց փոխադրումը բավականին աշխատատար գործընթաց է, եւ, կարելի է ասել, ստեղծագործական: Այստեղ լիովին առաջին պլան են գնում հաճախ օգտագործվող user experience (հաճախորդի փորձ) եւ user interface (UI, օգտատիրոջ ինթերֆեյս) հասկացությունները: Հավելվածի օգտագործման պարզությունը (արագությունը), հարմարավետությունն ու ներըմբռնողականությունը հիմնական արժեքներն են հաճախորդների համար, մինչդեռ, լուծումների ֆունկցիոնալությունը, անվտանգությունը, տեխնոլոգիականությունը արժեքներ են, որոնց համար պատասխանատու է բանկը:
Մենք աստիճանաբար մոտենում ենք այն փուլին, երբ բանկային ծառայությունների մատակարարների ընտրությունը տեղի կունենա ոչ թե ըստ վարկերի կամ ավանդների տոկոսադրույքների, այլ ըստ հավելվածների օգտագործման հարմարավետության եւ "ֆունկցիոնալ համալրման": Այն մատակարարը, որը կապահովի "արժեքների" առավել ամբողջական հավաքակազմ, կլինի առավել պահանջված: Ավելին, հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ աստիճանաբար գալիս է բաց բանքինգի դարաշրջանը, երբ բանկային հաշվի եւ դրանով գործառնությունների հասանելիությունը բացվում է API-ի միջոցով ֆինանսական ծառայությունների պրովայդերների համար, օգտատերերի համար մրցակցություն կարող է լինել արդեն ոչ միայն բանկերի շրջանում: Ընդ որում, փոխվում է բանկային գործունեության բուն փիլիսոփայությունը՝ որպես այդպիսին. հաճախորդները ցանկանում են բավարարել այս կամ այն կենսական պահանջմունքը՝ ձեռք բերել կամ թարմացնել տունը/բնակարանը, ավտոմեքենան, հեռախոսը եւ այլն, իսկ վարկ ստանալը, վճարելու հնարավորությունը պետք է լինի այդ գործընթացում ներկառուցված օղակ: Էկոհամակարգ, գործառնական համատեղելիություն (interoperability), անկար փոխգործակցություն հասկացությունները դառնում են բանկային գործունեության անբաժանելի մաս: Մրցակցությունն անցնում է որակապես այլ մակարդակի. մրցակցում են ոչ թե ապրանքները, այլ գործընթացները։ Հաջողության կհասնեն առաջինները, ով կհասկանա, կկազմակերպի և կվերակառուցի իր գործունեությունը՝ համապատասխան նոր իրողությանը։

Ишхан Мхитарян: Пандемический кризис не застал нас врасплох
АрмИнфо. За последние 2 года, пока вокруг человечества продолжает бушевать пандемия коронавируса, мы, во многом, отказались от привычного нам образа жизни. Однако, согласно принципу «нет худа без добра» пандемия заставила человечество буквально перепрыгнуть в будущее, в состояние новой цифровой реальности, сократив этот путь как минимум на десяток лет. Почти так происходит и у нас в Армении. Тот, кто ранее не умел и не спешил овладевать новыми технологиями, сегодня, спустя почти 2 года после начала эпидемии, уже с трудом представляет свою повседневную жизнь без банковской карты, банковского приложения, интернет платежей, одним словом - практической виртуальной реальности.
Оплата коммунальных услуг, покупка товаров в интернете и много другое становится для нас привычным и повседневным делом. Подготовка к более-менее успешной реализации этой реальности готовилась у нас в Армении долгие годы и в фарватере этой работы находилась созданная еще в 2000 Национальная платежная система Armenian Card (ArCa), которая постоянно технически обновлялась и усовершенствовалась, как будто специально готовила нас к новым обстоятельствам. О том, какие изменения произошли в области «виртуальных финансов», в частности на карточном рынке и в сфере безналичных платежей экономический обозреватель АрмИнфо попросил рассказать руководителя Armenian Card Ишхана Мхитаряна.
Г-н Мхитарян, статистика показывает, что в течение последних двух лет объемы безналичных операций на карточном рынке Армении существенно возросли. Если до пандемии они ежегодно росли на 20-25 процентов, то в 2020 и 2021 темпы роста увеличились до 50-60 и более процентов. Если раньше люди, как правило, обналичивали средства с карточных счетов, и доля обналички составляла до 90 процентов в общем объеме операций, тем самым предпочитая расплачиваться наличными, то сегодня она снизилась до 65 процентов. Это существенный прогресс. Вы были готовы к таким резким сдвигам на рынке?
Вы знаете, вне зависимости от пандемии, в целом, мы готовились к такому росту рынка. Рано или поздно, но и нашей стране пришлось бы проходить этот путь, и мы, не только мы, в Armenian Card, но и наши банки – члены системы, серьезно подходили к вопросу развития своей инфраструктуры безналичных платежей, создавали свои мобильные платежные приложения, постоянно их развивали, увеличивали перечень виртуальных платежных услуг так, чтобы клиенты получали все большее количество услуг и возможностей работы со своими счетами, не посещая банки. Сама НПС Armenian Card встретила пандемический кризис уже с обновлённой системой, в том числе с обновлённым приложением ArCa.
Однако сфера платежей не стоит на месте, мировой тренд движется в сторону перехода от пластиковых карт, как средства платежа к бескарточным технологиям мобильного интернета и мобильных гаджетов.
По сути, карточка является инструментом доступа к банковскому счету и на протяжении всех, почти 60-и лет её использования, постоянно совершенствовались технологии, направленные на повышение безопасности, а также быстроты и удобства их использования. На этом пути карточки прошли этапы начиная с картонных карточек, эмбоссированного пластика, магнитной полосы до микропроцессорных карт, сначала контактных, потом бесконтактных. Развивалась инфраструктура, способы оплаты, технологии, но при этом всё это в «карточной экосистеме». Однако быстрое развитие технологий приводят к постепенной трансформации привычных схем. Сфера платежей, можно сказать, в лидерах финтеха. И если за последний десяток лет основные инновации не особо затрагивали сами схемы и инструменты платежей и главным образом были направлены на совершенствование интерфейсных решений, то в последние годы наметились новые тенденции, которые можно объединить под понятием «цифровая трансформация». Этот процесс, как Вы заметили, в Армении был изрядно подстёгнут пандемией и сейчас платёжная индустрия активно проходит через него.
Банковская карта постепенно передаёт позиции новым инструментам. И если сейчас передача происходит на уровне пластика, который «переходит» в телефон, либо другие переносимые гаджеты, формируя новый клиентский опыт, то со временем само понятие платёжная карта уступит место банковскому счёту, подключённому к приложению.
В целом процесс платежа стал более незаметным, встраиваясь в другие услуги и сервисы с использованием новых технологий; как следствие усиливается потребность в бесшовном взаимодействии и операционной совместимости (интероперабельности) всех участников платежного рынка. По сути простой поиск информации, товара, услуги в ВЕБ поисковике с большой степенью вероятности заканчивается покупкой и тут и подтверждается сказанное выше.
«Армениан Кард» совместно с банками сейчас работает над формированием нового клиентского опыта: внедряя новые сервисы мы постепенно приучаем пользователей к мобильным приложениям и платежам с помощью и посредством телефонов.
Запускаются сервисы бесконтактной оплаты в физических точках с телефона, внедрен функционал обналичивания средств в банкоматах без использования карт, опять-таки с помощью мобильного приложения. Технология предполагает генерацию кода в мобильном приложении и вывод денег из банкомата с помощью этого кода с подтверждением через SMS. В самое ближайшее время заработают такие сервисы как переводы по контактам (в роли идентификатора, вместо номера карточки выступает номер телефона переданного клиентом банку), и не только в нашем приложении, но и с мобильных приложений банков. Сейчас ArCa с банками усиленно ведёт тестировку этой технологии.
Идёт активная работа по внедрению платежей по QR кодам.
Вы думаете, клиенты банков готовы к таким быстрым изменчивым событиям?
Думаю, да. Трансформация клиентского опыта, основанного на системе взаимодействия между пользователем и автоматизированными системами, в данном случае интернет приложениями, по моему глубокому убеждению, пройдет гладко и эффективно. Владельцы текущих банковских счетов постепенно начнут приучаться к работе в мобильных приложениях, к новым функционалам.
В 2022-ом намечен запуск нового сервиса быстрых переводов/платежей. Сервис позволит переводить средства между счетами с мгновенным их зачислением, непосредственно с мобильных приложений, используя простые идентификаторы. Если простыми словами, то достаточно знать номер телефона зарегистрированного на получение сервиса человека, чтобы перечислить ему денег. Не нужно знать и заполнять ни номер счёта, ни банк, в котором он ведётся, никаких длинных платёжек. В отличие от переводов по платёжным поручениям перевод зачисляется на счёт получателя мгновенно, а не в течение дня или на следующий день, в зависимости в котором часу сделан перевод. Дальше это будут розничные платежи, платежи за госуслуги и многое другое непосредственно с мобильных приложений и прикреплённых к ним счетов. Все переводы между участниками будут проходить через процессинговый центр ArCa, с использованием действующих механизмов управления рисками, лимитов и клиринга. Окончательные расчёты между участниками, на основе позиций, рассчитанных в ArCa будут производится в Центральном банке, являющимся Расчётным банком. Участниками сервиса могут стать все банки, вне зависимости от того, процессируются ли они на площадке ArCa или имеют свой процессинговый центр. Планируется участие в сервисе также платёжно-расчётных организаций.
В ближайшее время Центральный банк планирует утвердить стандарты национального платёжного QR кода. В рамках этого проекта мы будем запускать новый сервис платежей по QR кодам и будем внедрять его в наши системы. QR будет использоваться и для организации безналичных платежей в местах, где например дорого и нерационально ставить платежный пос-терминал. А с учетом того, что по новому закону ни одна точка не имеет права отказать клиенту в проведении безналичного платежа, мы тем самым создаём доступную альтернативу карточке. И это с учетом того, что банки очень высокими темпами работают над развитием своих мобильных приложений, а для платежей по QR достаточно иметь самый простой смартфон с камерой и интернетом.
Все эти функционалы, о которых я рассказал, позволят нашим гражданам плавно пройти свой путь от карточных к мобильным платежам.
Но, мне кажется, что мы еще не до конца освоили преимущества работы с банковскими картами. Во всяком случае, далеко не все, даже крупные компании, готовы предоставлять сервис по банковским картам. К примеру, если автозаправочные станции уже давно их предоставляют, то ни одна газозаправочная станция (АГНКС) в Армении не принимает банковских карт. И это в том случае, что уже почти все магазины, в том числе так называемые продовольственные магазины формата «за углом» активно торгуют товаром через пос-терминалы. Наверное, мотивированная чем то, мягко говоря, сомнительным, «любовь» к наличному обороту перекрывает все иные выгоды.
Не могу говорить за конкретных хозсубъектов и какая у них мотивация, но я слежу за рынком посредством цифр. Есть много факторов, указывающих на то, что степень вовлечённости в сферу безналичных платежей растёт. Так например, за последние 2 года количество транзакций в интернет среде суммой до 2 тыс. драм составляет немногим меньше 55%, а в физической среде – примерно 38%. То есть держатели карт готовы не только к крупным покупкам по картам, но и уже начали массово оплачивать повседневные мелкие расходы по ним. К примеру, поездку на такси, покупку кофе, фаст фуд и другие мелкие повседневные расходы. Это свидетельствует о том, что пользователи готовы к переходу на новые еще более современные и удобные методы безналичных платежей.
Думаю, что новый закон о безналичных платежах тоже будет способствовать распространению безналичных платежей.
Хотя некоторые критикуют закон, наверное, те, кто привык «считать и недосчитывать» наличность как возможность «что-то куда-то списать», но этот документ можно, наверное считать своеобразным достижением в законотворческой истории страны, так как с первой версии законопроекта об ограничении наличного оборота прошло как минимум 15 лет. Когда заходила речь о принятии закона, некоторые лоббисты «расчетов в серую» в качестве обоснования ссылались на высокие комиссионные при карточных платежах, которые повышают издержки торговли или повышают стоимость услуг. Какие шаги предпринимаются Вашей компанией и нашими банками для выхода из парадигмы «банки душат комиссиями».
Я совершенно не согласен с такой постановкой вопроса. Все что касается коммиссий, так называемых торговых уступок (денежная сумма, уплачиваемая предприятием торговли банку-эквайеру, за расчеты по операциям с использованием карты при реализации товара или услуги – Ред,), то этой темой, на мой взгляд просто спекулируют. Ведь из этой комиссии львиная доля идёт на покрытие расходов банка, связанных с выпуском и обслуживанием карт: Терминалы, вся эта дорогостоящая инфраструктура рынка, обслуживающая карты, участие в платёжных системах, расходы на персонал, риск менеджмент, безопасность, маркетинг и в конце концов на технологическое развитие – тоже расходы. Вообще платёжная экосистема - это отдельная тема для разговора. Подробно я говорил о ней в статье, которую вы опубликовали года два тому назад.
На картину рынка, по моему глубокому убеждению, надо смотреть более широко , масштабно. К примеру, сейчас в режиме упрощённого налога работают субъекты, чей годовой оборот не превышает 115 млн драмов в год, т.е примерно 10 млн в месяц. Допустим предприниматель имеет маржу в 15% от оборота (что думаю не реально), после уплаты налогов (5%), арендных и других обязательных платежей в качестве чистого дохода остаётся не такая уж большая сумма. А ведь предприниматель должен не только обеспечивать свою семью достойным доходом, но и иметь средства для развития. И он начинает выкручиваться, экономить, в том числе за счет отказа от новых технологических услуг. На мой взгляд отказ происходит не столько из-за размера торговой уступки (1.2–2% в зависимости от платёжной системы), сколько из-за того, что операция по карте фиксирует реальный оборот, который не должен ни в коем случае перешагнуть через порог в 115 млн., иначе придется работать с НДС. Вот и приходится на свой страх и риск «подгонять», иногда не предоставлять чеки, отказываться от работы с банковскими картами.
Что касается шагов, предпринимаемых по выводу из парадигмы, то основные инициативы на ближайший период направлены на повышение привлекательности продуктов национальной платёжной системы ArCa, путем доведения их технологического уровня до продуктов международных платёжных систем. Завершены работы по обеспечению выпуска и обслуживания бесконтактных карт ArCa. Банки начали процесс замены старых карт с магнитной полосой и контактным чипом. Полный переход запланирован до конца 2024-го года. Стартуют работы по созданию домейна EMV 3DS 2.0 национальной платёжной системы Armenian Card, которая обеспечит безопасные платежи в интернете по картам ArCa для всех банков Армении, вне зависимости от того, на какой площадке они процессируются. Ведутся работы по обеспечению возможности совершения токенизированных платежей (оплата с мобильного телефона) по картам ArCa (как минимум на ОС Android). Как это связано с коммиссиями? Операции по картам национальной платёжной системы обходятся банкам дешевле, соответсственно ниже размер торговой уступки, в то же время гибче схемы взаимодействия.
Недавно наше агентство провело экспресс-опрос и пришло к выводу, что подавляющее большинство пользователей банковскими приложениями осуществляют по ним самые примитивные операции, такие как оплата коммунальных услуг, пополнение телефонных счетов. Далее идут оплата штрафов, административных взысканий, переводы со счета на счет. Люди редко платят через приложения налоги и еще реже берут кредиты. То есть, последняя функция, которая зависит от работы банков не столь активная. Почему, как Вы думаете? Неужели мы пока не дружим с алгоритмами, могущими повысить функциональность приложений?
Перевод клиентов в онлайн - процесс довольно трудоёмкий и можно сказать творческий. Тут в полной мере выступают на первый план часто используемые понятия user experience (клиентский опыт) и user interface (UI, пользовательский интерфейс). Простота (скорость), удобство и интуитивность пользования приложением – главные ценности для клиентов, в то время как функциональность, безопасность, технологичность решений – ценности, за которые отвечает банк.
Мы постепенно подходим к этапу, когда выбор поставщиков банковских услуг будет происходить не по ставкам на кредиты или депозиты, а по удобству пользования и «функциональному наполнению» приложений. Тот поставщик, который обеспечит наиболее целостный набор «ценностей» будет наиболее востребован. Более того, с учётом того, что постепенно наступает эра открытого банкинга, когда доступ к банковскому счёту и операциям по нему открывается для провайдеров финансовых услуг посредством API, конкуренция за пользователей может быть уже не только среди банков. При этом меняется сама философия банковской деятельности как таковой: клиенты желают удовлетворить ту или иную жизненную потребность – приобрести или обновить дом/квартиру, машину, телефон и т.д, а получение кредита, возможность оплатить должно быть встроенным звеном в этот процесс. Понятия экосистема, интероперабельность, бесшовность становятся неотъемлемой частью банковской деятельности. Конкуренция переходит в качественно другой уровень: конкурируют не продукты, а процессы. Успеха добьются первые, кто поймёт, организует и перестроит свою деятельность в соответствии с новой реальностью.