Հայաստանում սկսել են ընդունել «Միր» քարտերը
Արմինֆո. Ռուսաստանի Բանկի ղեկավար Էլվիրա Նաբիուլինան ազդարարել է Հայաստանի տարածքում «Միր» քարտերի ընդունման մասին: Այս մասին նա հայտարարել է Սանկտ Պետերբուրգում կայացած Միջազգային Ֆինանսական կոնգրեսի շրջանակներում, հաղորդում է RNS գործակալությանը:
«Անցյալ շաբաթ արդեն անցկացվել են «Միր» քարտի առաջին միջսահմանային քարտային գործարքները Հայաստանի ArCa վճարային համակարգում: Իսկ մեր առաջին նախագիծն է հավասար միջհամակարգային համագործակցության կազմակերպման առումով, և մեր երկրների քաղաքացիները, կարծում եմ, կստանան նոր ֆինանսական հնարավորություններ: Ես կցանկանայի իմ շնորհակալությունը հայտնել Հայաստանի Կենտրոնական բանկի և ArCa վճարային համակարգի ղեկավարությանը նախագծի շատ արագ առաջխաղացման համար», - ասել է նա:
Նշենք, որ 2017 թվականի հուլիսի 7-ին ՀՀ Կենտրոնական բանկի Խորհրդի որոշմամբ «ՄԻՐ» քարտային վճարային համակարգն ընդգրկվել է վճարահաշվարկային համակարգերի անվանացանկում, միաժամանակ «Արմենիան Քարդ» ՓԲԸ վճարահաշվարկային կազմակերպությանը տրամադրելով «ՄԻՐ» արտասահմանյան վճարահաշվարկային համակարգում մասնակցության թույլտվություն:
Նշենք, որ «Միր» քարտերի ստեղծման անհրաժեշտությունն առաջացավ 2014 թվականի ամռանը, երբ Visa և MasterCard համակարգերը ԱՄՆ-ի պատժամիջոցների հետևանքով դադարեցրին սպասարկել ռուսական մի շարք բանկերի քարտերը: 2016-ի հունիսի 3-ին մտադրությունների մասին համաձայնագիր ստորագրվեց «Արմենիան քարդ» և ՊՔԱՀ միջև, որով նմախատեսվում է վճարային նքարտերի փոխադարձ սպասարկում: Ըստ Արմենիան Քարդի տվյալների, համակարգի անդամներն են Հայստանի 16 բանկերը, բացառույամբ Մելլաթ Բանկի:

В Армении начали принимать карты Мир
АрмИнфо. Глава Банка России Эльвира Набиуллина сообщила о начале приема карт "Мир" на территории Армении. Об этом она сказала в рамках Международного финансового конгресса в Санкт-Петербурге, сообщает агентство RNS.
"На прошлой неделе уже проведены первые трансграничные операции по карте "Мир" в платежной системе Армении ArCa. И для нас это первый проект по организации равноправного межсистемного взаимодействия, и граждане наших стран, думаю, получат новые финансовые возможности.  Здесь я хотела бы выразить признательность за действительно очень оперативное, быстрое продвижение этого проекта Центральному банку Армении и руководству платежной системы "ArCa", - сказала она.
По словам Набиуллиной, стратегической задачей ЦБ на ближайшие годы является обеспечение прямого международного приема карты "Мир", в первую очередь, на пространстве ЕАЭС.
В Евразийский экономический союз входят Россия, Белоруссия, Армения, Киргизия, Казахстан.
Отметим, что 7 июля 2017г Центробанк Армении включил российскую национальную систему платежных карт "МИР" (НСПК) в реестр действующих платежно-расчетных систем, и одновременно дал разрешение платежно-расчетной организации ЗАО "Armenian Card" на участие в системе "МИР".  Проект межсистемного взаимодействия предполагает взаимный прием карт национальных платежных систем в инфраструктурах двух стран: карт ArCa - в России, карт "МИР" - в Армении. Проект также предусматривает выпуск кобейджинговых (совместных) карт ArCa-МИР. Техническую возможность эмиссии таких карт имеют 16 банков, работающих на инфраструктуре ArCa.
Напомним, что необходимость создания национальной платежной системы (НСПК) по картам <МИР> возникла летом 2014 года, когда Visa и MasterCard из-за санкций США против России прекратили обслуживать карты ряда российских банков. 3 июня 2016г было подписано соглашение о намерениях между ЗАО "Армениан Кард" (оператор платежной системы Армении ArCa) и АО "НСПК" (оператор российской платежной системы "Мир"), предусматривающее взаимное обслуживание карт платежных систем ArCa и "Мир" в платежных инфраструктурах их участников.